Що робити з підлітком? Поради психологів
Підлітковий вік відрізняється тим, що це найкритичніший етап у житті кожної людини. Напевно, цей період гарно пам’ятає кожен з нас. Він починається с 11-12 років і закінчується, аж у 15-16 років, хоча у кожної дитини він може наступати та закінчуватися раніше. Так що ж робити з підлітком в такий складний період?
В цей період спостерігаються активні зміни у фізіологічному розвитку, поведінці, змінюються погляди на життя, смак і навіть цінності.
Також варто зазначити, що у період підліткового віку у дитини наступає надактивне вироблення багатьох гормонів, що своєю чергою сприяє нестабільному емоційному стану впродовж всього цього періоду.
З чим стикається підліток?
- З’являється багато комплексів, більшість з яких виникає через несприйняття своєї зовнішності.
- Якщо говорити про соціальну сферу, тут значення набуває спілкування з однолітками.
- Як правило, з початком підліткового періоду відзначається зниження успішності у шкільній програмі. Навчання займає маже останні ступені в ієрархії цінностей дитини.
- Між особові стосунки виходять на перший план, авторитет батьків навпаки падає та відходить на останній план. В той час, як взаємовідносини з однолітками разом з почуттям дорослості посідають перші позиції, але залишається залежність у фінансовому плані – виникають конфлікти між підлітком та дорослими, що ускладнює спілкування та відносини в сім’ї.
У дитини з’являється потреба чітко відстоювати свою думку та захищати свої кордони. Вона вважає себе дорослою і вимагає відповідного ставлення. Зазвичай, ігнорує будь-які прохання батьків. Відчуває тотальну несправедливість у відношенні до себе зі сторони дорослих.
Через те, що, зростає цінність спілкування з однокласниками та дітьми свого віку, підлітки можуть приймати й погоджуватись з думкою та поведінкою групи, навіть, якщо насправді вони з нею не згодні, для того, щоб бути «прийнятим» і не бути «відлюдником».
Отже, ми розібрались з тим, що підлітковий вік дуже складний і впливає на всі сфери життя дитини. Тепер, поговорімо про те, як батькам підтримати підлітка так, щоб не зіпсувати з ним відносини.
Практичні психологи радять:
- Ні в якому разі не порівнюйте свою дитину з іншими.
Адже вона і так знає, хто краще за неї. Навіть не сумнівайтеся. Постійне нагадування про успішну однокласницю будуть тільки злити та ображати підлітка, але ніяк не мотивувати.
- Не нехтуйте правилом позитивної підтримки.
Коли все іде не так, як зазвичай і ти сам не розумієш, що з тобою відбувається, і хто ти взагалі, саме час нагадати батькам, які є сильні сторони у їх дитини та в чому її особливість. Це допоможе в сприйнятті себе і підвищенні самооцінки.
- Зауваження в сторону поведінки, але не особистості.
Обговорення, в спокійній атмосфері, що саме вам не сподобалося в поведінці Вашого чада, дає більше інформації для роздумів, ніж просто критика. А Ваш щирий інтерес до того, що думає підліток, з приводу цієї ситуації сприяє виробленню самоповаги в молодої людини.
- Поділіться історіями зі свого дитинства, підліткового віку та юності.
Розкажіть про те, як Вам давався цей період, як Ви вчились, дружили, проходили через такі саме непорозуміння в сім’ї і не розуміли ким хочете бути у цьому житті. Таким чином, Ви станете трошки ближче до своєї дитини і вона згодом почне також Вам відкриватись і навіть радитись у складній ситуації.
- Ставтеся з розумінням до підліткових проблем, навіть, якщо вони Вам здаються безглуздими.
Не потрібно знецінювати такі проблеми, як: сварка з найкращою подругою, відчуття неповноцінності та скарги на зовнішність, ставлення себе в колективі.
Краще запитати: “Мені не все одно на твої проблеми. Я бачу, що з тобою щось відбувається. Я розумію, що тобі зараз не зовсім легко, я дуже сильно тебе люблю і хочу підтримати. Скажи, як я можу це зробити?”.
Ну і в завершення теми підліткового віку, хочеться зауважити, що це всього період і він обов’язково мине. Запасіться терпінням, розумінням і безумовною любов’ю, і тобі буде легше пройти його і Вашій дитині й Вам.
Що робити з підлітком – ЛЮБІТЬ його!
Нижче текст який ідеально показує хто ж такий ПІДЛІТОК і що з ним робити.
Підліток іноді жахливий. З ним неможливо домовитися і нестерпно перебувати поруч. Обійняти себе він рідко дає. І постійно відстоює свої інтереси, на які ніхто особливо не зазіхає. Він раптово виріс і не знає, куди подіти руки і ноги, які стали такими величезними. І йому кажуть: ти такий великий дядько! Або тітка! А йому спати хочеться і лежати – не тому що він ледар, а тому що маса енергії на це зростання і витрачається.
І гормони киплять. І дві головні думки в голові: перша – що його ніхто не розуміє. Він самотній! І друга – що з ним нічого не може трапитися. Ось зовсім він безсмертний. Смерть – це для інших. А він, навіть якщо стрибне з вікна, полежить трошки, послухає, як всі плачуть, встане і піде собі у своїх справах. І дуже нерозумно, що ви кричите щось про шапку, яку потрібно одягнути. І без шапки нічого не буде! А, якщо що, він взагалі з дому може піти і прекрасно жити. У друзів або сам по собі. А потім займеться бізнесом, розбагатіє – адже всі, хто займаються бізнесом, дуже багаті, – і покаже всім, де раки зимують.
І немає нікого більш ранимого ніж підліток. І треба з ним поводитися обережно і м’яко, як з гранатою бойовою. Важко з ними, дуже важко. А потім – нічого, все проходить. Але цей важкий період часто буває. Головне – відношення не зіпсувати. І не докоряти нічим. І наполегливо благати не вимикати телефон. І м’яко схиляти до праці і корисним заняттям, хоча це так важко.
І ще підліток може вам купу несправедливостей і звинувачень наговорити. Марк Твен правильно описав підлітковий вік: це диво, що у таких дурних батьків могла народитися така розумна дитина. Але ви все одно вибачте свого підлітка за все, за всі прикрості та непослух. Тому що він потім плаче, коли ніхто не бачить. Гірко плаче по ночах, як в ранньому дитинстві. І сльози котяться – я це точно знаю. І все життя він буде пам’ятати свої витівки і злі слова – якщо ви йому не допоможете все забути.
Прощати треба своїх безглуздих підлітків. Жаліти. Гладити, навіть якщо вони їжаться, як дикобрази. Все це пройде, а любов залишиться, ось побачите. І бережіть своїх. Поки вони підлітки – вони в небезпеці. Будьте терплячі – по можливості. І захищайте, як можете, від чужих. А потім разом перейдете цей хиткий місток між дитинством і юністю – і все буде нормально. Точно буде. Якщо берегти і любити.
Читайте також:
Підпишіться на наш канал в YouTube
Літні канікули це завжди виклик для батьків і море питань, куди відправити дитину.
Ми пропонуємо вам цілих два табори Camp Life – Болгарії,та Карпатах.