Вегетаріанство і діти
В сучасному світі прийнято багато часу приділяти своєму здоров’ю, підтримувати ЗОЖ, слідкувати за своїм фізичним станом і станом свого організму, в цілому.
Один з дієвих способів тримати під контролем рівень свого здоров’я — це слідкувати за своїм харчуванням, а саме за тим, щоб вживати корисну їжу, насичену різноманітними вітамінами та мінералами.
Це необхідно для того, щоб Ви разом з харчовими продуктами могли отримувати всі необхідні білки, жири, вуглеводи та клітковину — що є фундаментом успішного і правильного функціонування всіх систем організму.
Також, ні для кого не є секретом той факт, що від якості харчування залежить імунітет людини. За відсутності правильного і збалансованого харчування знижуються функціональні можливості всіх внутрішніх систем. Внаслідок цього відбуваються порушення, що призводять до зниження функцій імунної, нервової та ендокринної систем. Тому, харчування — є важливим аспектом, від якого залежиться якість життя.
Особливо в останні десятиліття набирає популярність направлення вегетаріанства з його численними варіаціями, які отримали неабияке визнання, не тільки серед прихильників здорового способу життя та захисту навколишнього середовища, так і серед загальної маси людей, які часто люблять підхоплювати нові течії та не роздумливо слідувати модним тенденціям, не вдаючись у подробиці. Люди настільки швидко поглинають інформацію, зовсім її не фільтруючи, що зараз багато батьків є не тільки самими прихильниками даного виду харчування, а і направляють дітей дотримуватися такої системи, при чому не вивчивши до кінця особливостей і деталей.
Сьогодні, ми поговоримо про цю відому концепцію харчування, звідки вона до нас прийшла, і розберемось чи можна дітям бути вегетаріанцями і які ризики носить це рішення.
Трошки історії вегетаріанства
Вегетаріанство, як культура зародилася давно, майже тисячоліття тому в країнах, віруваннями яких і основною релігією є — буддизм. Сам термін “вегетаріанство” згідно з історичними даними з’явився в 1811 році в Англії.
Хоча сама система харчування, побудована на вживанні рослинної їжі й запереченні необхідності включати в раціон продукти тваринного походження, виникла задовго до 19 століття. Це пояснювалось нестандартними географічними умовами, до яких входило числення населення чи перенаселенням, нездатність тривалого зберігання продуктів.
Як ми вже визначили, витоки вегетаріанства сягають сивої давнини, зокрема в часи Давньої Індії, де була поширена теорія переселення душ. Згідно з цією доктриною люди, відмовлялися від м’яса тварин, тому, що вірили, що в їх тілі знаходяться душі померлих людей.
З тієї ж причини відмовлявся від м’яса і Піфагор та його учні, що жили у Давній Греції. Згодом вірування індусів втратили свою релігійну основу і трансформувалися в морально-етичну установку, яка своєю чергою заперечує будь-яке насильство над будь-якими живими істотами. Так ця течія трансформувалась і дійшла до наших часів.
Однак сьогодні вегетаріанство посідає важливу позицію у житті сучасного суспільства, це не просто ідея чи дієта, а спосіб життя, що пропагує толерантне ставлення до усіх живих створінь.
Різновиди вегетаріанства
- Веганство
Це повна відмова від харчових продуктів тваринного походження (молочні вироби, яйця тощо). Заборона використання хутра, шкіри та косметики, яка поводить іспити якості на тваринах.
- Пескетаріанство
Разом з їжею рослинного походження, дозволяються морепродукти.
- Фруторіанство
Вживання фруктів, овочів в сирому вигляді. Можливе додавання горіхів та насіння.
- Флексітаріанізм
Новий напрямок, який наголошує на вегетаріанському типі харчування, але з можливістю використання м’яса, риби, яєць та молочної продукції.
Коли ми розібрались з видами вегетаріанства і його особливостей, перейдімо до того, наскільки корисним є дотримання такого стилю життя для дорослого і дитини.
Важливо знати, що вище описаний спосіб харчування не є повноцінним і збалансованим на думку ВООЗ, особливо, якщо ми говоримо про організм який росте і розвивається, а отже несе в собі певні ризики ля здоров’я.
Перший в цьому списку — це низькокалорійний раціон, небезпека його полягає в тому, що організм, який стрімко росте не має можливості поплювати собі всі запаси для забезпечення цього росту.
Другим пунктом є мала різноманітність білків і як наслідок негативний вплив на обмін речовин. Білки є необхідними компонентами всіх живих організмів і відіграють важливу роль в життєдіяльності клітини.
Недостатня кількість жирів та поліненасичених жирних кислот (ПНЖК), впливає на метаболізм.
Дефіцит мікронутрієнтів — вітамінів D, В2, В12, Са, Zn, I, Fe. Недостатнє споживання мікронутрієнтів, нині, є масовим і постійним фактором, що негативно впливає на здоров’я, зростання, розвиток і життєздатність людини.
На перший погляд здається, що вегетаріанська система харчування є кращою для дітей, через те, що вони їдять більше здорової та корисної їжі, ніж однолітки, в раціоні переважає рафінована їжа та цукор.
Але все ж таки діти й веганство — категорично ні. Це пояснюється тим, що такий тип харчування не здатний заповнити потреби дитини для повноцінного росту і розвитку.
Але якщо ви вже твердо вирішили, що ваша дитина буде дотримуватися саме такого раціону, то слід потурбуватись, щоб меню містило необхідну кількість калорій, ПНЖК, білка, вітамінів, жирів і мінералів (як варіант, можна обрати лактоововегетаріанство).
Якщо дитина на постійній основі вживає молочну продукцію, рибу, яйця вона отримує достатню кількість білка з різноманітних джерел. Засвоєння білка з рослинних продуктів нижче, ніж з тваринних.
Щоб компенсувати це, потрібно збільшити загальну кількість джерел білка на день. Періодично варто включати в раціон продукти тваринного походження (риба, яйця, молочні вироби, збагачені вітаміном D) для профілактики дефіциту заліза і В12. Фрукти й овочі, багаті на вітамін С, поліпшують всмоктування заліза. А молочні продукти є гарним джерелом кальцію і цинку, що є дуже важливим для організму.
Звичайно, вирішувати Вам якої системи харчування дотримуватись Вашим дітям, але в погоні за новомодними течіями радимо не забувати про відмінності дорослого та дитячого організму, враховувати його потреби та особливості для гармонійного і здорового росту та розвитку Вашої дитини та правильного функціонування організму.
Читайте також:
Підпишіться на наш канал в YouTube
Літні канікули це завжди виклик для батьків і море питань, куди відправити дитину.
Ми пропонуємо вам цілих два табори Camp Life – Болгарії,та Карпатах.