Концентрація уваги у дітей. Вчимо дитину зосереджуватись.
Можливо, Вам коли-небудь доводилося спостерігати за тим, як з року в рік діти стають все менш сфокусованими. Концентрація уваги у дітей викликає труднощі, діти не можуть зосередиться на одному об’єкті, явищі чи завданні.
У чому причини розсіяної уваги? Що думають психологи з цього приводу і як же боротися з подібною проблемою?
Говорячи про відсутність фокусу, психологи часто згадують діагноз СДУГ – синдром дефіциту уваги і гіперактивності. У той же час ми розглядаємо цю тему не з боку медичних термінів, не ставимо діагнози і не лікуємо. Ми говоримо про повсякденне життя, де іноді і нам, дорослим, внаслідок ряду причин буває важко сконцентрувати увагу.
Ось ситуація, якої поділилася з нами журналіст і волонтер Olena Vedmid:
Вчора волонтерила на усній командній олімпіаді з математики. Зараз розповім про свої враження.
Олімпіада триває 2,5-3 години. За цей час команди мають розв’язати 8 задач і захистити їх перед журі. Завдання спостерігача, як ви, мабуть, здогадуєтесь, – спостерігати. Тобто я сиділа в аудиторії з чужою командою і дивилась, щоб діти не чітирили та не сходили з розуму.
Насправді, в старших класах діти на олімпіадах уже давно привчені, що обманювати не можна, тому тут проблем не було: ніхто не списував, не дзвонив батькам чи вчителям, не шукав відповіді в інтернеті. Але була інша проблема.
За три години команда, за якою спостерігала я, не вирішила жодної задачі. Не тому, що не могли. Це був клас з одного з найсильніших математичних ліцеїв Києва.
Проблема в тому, що діти не могли зосередитись. Більшість часу вони обговорювали не варіанти рішення, а те, хто винен, що вони не можуть нічого розв’язати.
Вчитель, який їх “погано” підготував, інші учні, які не прийшли на олімпіаду, студенти, які придумують такі складні задачі. Вони хвилювались, чи йти їм завтра до школи і що вони скажуть вчителю. Вони бідкались, які ж вони “тупі”. Все було в досить дружній і напівжартівливій атмосфері. Але діти НЕ вирішували задачі
Говорити про причини подібної проблеми можна нескінченно, обговорювати все – від неправильного виховання або вроджених особливостей до величезної кількості інформації, що оточує нас в сучасному світі.
Інше і, можливо, більш актуальне питання – що з цим робити? Як навчити дитину концентруватися, фокусуватися і жити, не відволікаючись?
Ось що в цій ситуації радить робити доктор Євген Комаровський:
- Встановіть контакт. Якщо недостатньо слова, доторкніться до дитини, поверніть її до себе. Приберіть те, що заважає контакту – іграшка, музика, телевізор і так далі.
- Закон сталості правил. Якщо щось не можна, не можна завжди. При цьому треба чітко роз’яснити правило, воно повинно бути максимально зрозумілим і здійсненним.
- Порядок і безпека. Це відноситься і до батьків. На кухні не повинні валятися ножі, а у тата в кабінеті стирчати оголені дроти або мотлох. Батьки повинні показувати приклад.
- Режим у всьому. Коли вставати і лягати спати, коли їсти, вчити уроки, грати.
- Правило кулика. Ми дуже часто робимо зауваження дитині, але забуваємо похвалити. Кулик своє болото хвалить. Так і батьки завжди повинні знаходити щось хороше – і хвалити, хвалити, хвалити.
- Не перемога, а участь. Хваліть! Не помив тарілку до кінця? Але він її мив, і це вже добре.
- Вітер у вітрила. У кожної дитини є те, що у неї найкраще виходить. Знайдіть це і підтримуйте її в цьому.
- Енергію в потрібне русло. Давайте навчимося надлишок енергії використовувати на благо. Якщо хочете спати добре вночі, побігайте з собакою перед сном або пограйте у футбол.
У будь-якому випадку, головне – діяти вчасно. Не втратити момент і в потрібний час почати роботу над проблемою – вже півшляху успішного її вирішення.
Реєстрація в наші табори.
Наші програми:
Табір в Карпатах на літніх канікулах
Табір в Болгарії на літніх канікулах
Табір в Карпатах на зимніх канікулах
Табір в Карпатах на весняних канікулах
Табір в Карпатах на осінніх канікулах
Вибирайте табір!
Читайте також: